info-shqip.tk
  Feja islame
 
100. ADIJAT 1. WEL-’ADIJATI DAB'HA 2. FEL-MURIJATI KAD'HA 3. FEL-MUGIRATI SUB'HA 4. FE’ETHERNE BIHI NEK’A 5. FEWESETNE BIHI XHEM’A 6. INNEL INSANE LIRABBIHI LE KENUD 7. WE INNEHU ‘ALA DHALIKE LE SHEHID 8. WE INNEHU LIHUBBIL-HAJRI LESHEDID 9. EFELA JA’LEMU IDHA BU’THIRE MA FIL-KUBUR 10. WE HUSSILE MA FI ES-SUDUR 11. INNE REBBEHUM BIHIM JEWME IDHIN LE HABIR 1. Pasha vrapuesit e shpejtė (kuajt) qė hingėllojnė! 2. E qė me thundrat e tyre nxjerrin xixėllima zjarri nga gurėt, 3. Dhe tė cilėt vėrsulen herėt nė agim. 4. E me tė (vėrsulje) atėherė ēojnė pluhur. 5. Dhe ashtu hidhen nė mesin e grumbullit (tė armikut). 6. Vėrtet, njeriu ėshtė pėrbuzės ndaj Zotit tė vet. 7. Edhe vetė ėshtė dėshmues i asaj (pėrbuzjeje). 8. Dhe ai ėshtė qė shumė e do pasurinė. 9. A nuk e di ai se kur tė nxirret ēka ėshtė nė varreza? 10. Dhe tė tubohet (tė dalė nė shesh) ajo qė ishte nė gjoksa. 11. E atė ditė, pa dyshim Zoti i tyre ėshtė i njohur hollėsisht pėr punėn e tyre! 101. KARIA 1. EL-KARI’A 2. MEL-KARI’A 3. WE MA ‘EDRAKE MEL-KARI’A 4. JEWME JEKUNUN-NASU KEL-FERASHIL-MEBTHUTH 5. WE TEKUNUL-XHIBALU KAL ’IHNIL-MENFUSH 6. FE EMMA MEN THEKULET MEWAZINUH 7. FE HUWE FI ‘ISHETIR-RADIJEH 8. WE ‘EMMA MEN HAFFET MEWAZINUH 9. FE UMMUHU HAWIJEH 10. WE MA ‘EDRAKE MA HIJEH 11. NARUN HAMIJEH 1. Krisma e kijametit. 2. Ēka ėshtė krisma? 3. Dhe ē'tė mėsoi ty se ē'ėshtė krisma? 4. Ajo ėshtė ditė kur njerėzit bėhen si insekte tė shpėrndara. 5. Dhe kodrat bėhen si leshi i shprishur. 6. E sa i pėrket atij qė i rėndohet peshoja e veprave tė tij, 7. Ai ėshtė nė njė jetė tė kėndshme. 8. Ndėrsa, atij qė ka peshojėn e lehtė tė veprave tė tij, 9. Vendi i tij do tė jetė nė Havije. 10. E ē'ėshtė ajo qė tė njoftoi se ē'ėshtė ai (Havije)? 11. Ėshtė zjarri me nxehtėsi shumė tė lartė. 102. TEKATHUR 1. EL-HAKUMUT-TEKATHUR 2. HATTA ZURTUMUL-MEKABIR 3. KEL-LA SEUFE TA’LEMUN 4. THUMME KEL-LA SEUFE TA’LEMUN 5. KELLA LEU TA’LEMUNE ‘ILMEL-JEKIN 6. LETEREUNNEL-XHEHIM 7. THUMME LE TEREWUNNEHA ‘AJNEL-JEKIN 8. THUMME LE TUS’ELUNNE JEWME IDHIN ‘ANI EN-NA’IM 1. Juve u preokupoi pėrpjekja pėr shumimin (e pasurisė, tė fėmijėve, tė pozitės)! 2. Derisa tė mos i vizitoni varrezat (tė bėheni banues tė tyre - tė vdisni). 3. Jo, nuk ėshtė ashtu! Gjithsesi kėtė do ta kuptoni mė vonė! 4. Pėrsėri jo, jeni gabim! Mė vonė do ta kuptoni! 5. Jo, pse, sikur ta dinit me njė dije tė sigurt (nuk do tė bėnit ashtu). 6. Ju patjetėr do ta shihni xhehennemin. 7. Madje atė do ta shihni tė bindur plotėsisht. 8. Pastaj nė atė ditė do tė pyeteni pėr tė mirat (e Dunjas). 103. ASR 1. WEL ASR 2. INNEL INSANE LE FI HUSR 3. ILE LEDHINE AMENU WE AMILUS-SALIHATI WE TEWASAW BIL-HAKKI WE TEWASAW BIS-SABR 1. Pasha kohėn! 2. Vėrtet njeriu ėshtė nė humbje. 3. Pos atyre qė besuan, qė bėnė vepra tė mira, qė kėshilluan pėr tė vėrtetėn dhe qė kėshilluan pėr durim. 104. HUMEZE 1. WEJLUL-LI KUL-LI HUMEZETIL-LUMEZEH 2. EL-LEDHI XHEME’A MALEN WE ‘ADDEDEH 3. JEHSEBU ‘ENNE MALEHU ‘EHLADEH 4. KELLA LE JUNBEDHENNE FIL-HUTAMEH 5. WE MA ‘EDRAKE MEL-HUTAMEH 6. NARU-LLAHIL-MU'UKADEH 7. EL-LETI TETTELI’U ‘ALEL-EF’IDEH 8. INNEHA ‘ALEJHIM MU'SEDEH 9. FI ‘AMEDIM-MUMEDDEH 1. Mjerė pėr secilin qė ofendon e pėrqesh (njerėzit), 2. Qė ka tubuar pasuri dhe qė atė e ruan tė mos i pakėsohet. 3. E mendon se pasuria e tij do ta bėjė tė pėrjetshėm. 4. Jo, tė mos mendojė ashtu! Se ai patjetėr do tė hidhet nė Hutame. 5. E ēka din ti se ē'ėshtė Hutame? 6. Ėshtė zjarri i All-llahut i ndezur fort. 7. Qė depėrton deri nė loēkė tė zemrės. 8. Ai i mbyll ata, ua zė frymėn. 9. Ata janė tė lidhur nė pranga tė njėpasnjėshme. 105. FIL 1. ELEM TERE KEJFE FE’ALE RABBUKE BI ’AS-HABIL-FIL 2. ELEM JEXH’AL KEJDEHUM FI TADLIL 3. WE ERSELE ‘ALEJHIM TAJREN EBA BIL 4. TERMIHIM BI HIXHARETIN MIN SIXHXHIL 5. FE XHE’ALEHUM KE ’ASFIN ME’KUL 1. A nuk e ke parė se ē'bėri Zoti yt me poseduesit e elefantit? 2. A nuk ua bėri pėrpjekjen e tyre tė dėshtuar? 3. Dhe Ai kundėr tyre lėshoi shpendė qė vinin tufė-tufė! 4. Dhe i gjuanin ata me gurė nga balta e gurėzuar! 5. Dhe ata i bėri si gjeth i grimcuar (i pėrtypur)! 106. KUREJSH 1. LI ILAFI KUREJSH 2. ILAFIHIM RIHLETESH-SHITAI WES-SAJF 3. FEL JA’BUDU RABBE HADHEL-BEJT 4. EL-LEDHI ET’AMEHUM MIN XHU’IN WE ‘AMENEHUM MIN HAUF 1. Pėr hir tė garantimit qė e gėzojnė kurejshitėt! 2. Garantimin e udhėtimit tė tyre tė lirė dimrit dhe verės! 3. Pra, le ta adhurojnė Zotin e kėsaj shtėpie, 4. I cili i ushqeu pas urisė dhe i siguroi prej ēdo frike! 107. MA’UN 1. E RE’EJTEL-LEDHI JUKEDHDHIBU BID-DIN 2. FEDHALIKEL-LEDHI JEDU’ ’UL-JETIM 3. WE LA JEHUDDU ‘ALA TA’AMIL-MISKIN 4. FEWEJLUN LIL-MUSAL-LIN 5. EL-LEDHINE HUM ‘AN SALATIHIM SAHUN 6. EL-LEDHINE HUM JURA’UN 7. WE JEMNE’UNEL-MA’UN 1. A e ke parė ti (a e sheh) atė, qė pėrgėnjeshtron pėrgjegjėsinė dhe llogarinė nė botėn tjetėr? 2. Po ai ėshtė qė e pėrzė nė mėnyrė tė vrazhdė bonjakun. 3. Dhe qė nuk nxit pėr ta ushqyer tė varfėrin. 4. Pra shkatėrrim ėshtė pėr ata qė falen, 5. Tė cilėt ndaj namazit tė tyre janė tė pakujdesshėm. 6. Ata qė vetėm shtiren (sa pėr sy e faqe). 7. Dhe nuk japin as sendin mė tė vogėl (as hua). 108. KEWTHER 1. INNA ‘A’TAJNAKEL-KEWTHER 2. FE SAL-LI LI RABBIKE WEN-HAR 3. INNE SHANIEKE HUWEL-EBTER 1. Ne, vėrtet, tė dhamė ty shumė tė mira. 2. Andaj ti falu dhe prej kurban pėr hir tė Zotit tėnd! 3. E s'ka dyshim se urrejtėsi yt ėshtė farėsosur. 109. KAFIRUN 1. KUL JA EJJUHEL-KAFIRUN 2. LA ‘A’BUDU MA TA’BUDUN 3. WE LA ENTUM ‘ABIDUNE MA ‘A’BUD 4. WE LA ENE ‘ABIDUN MA ‘ABEDTTUM 5. WE LA ENTUM ‘ABIDUNE MA ‘A’BUD 6. LEKUM DINUKUM WE LIJE DIN 1. Thuaj: "O ju jobesimtarė! 2. Unė nuk adhuroj atė qė ju e adhuroni! 3. As ju nuk jeni adhurues tė Atij qė unė e adhuroj! 4. Dhe unė kurrė nuk do tė jem adhurues i asaj qė ju adhuroni! 5. Por edhe ju nuk do tė jeni adhurues tė Atij qė unė e adhuroj! 6. Ju keni fenė tuaj (qė i pėrmbaheni), e unė kam fenė time (qė i pėrmbahem)! 110. NASR 1. IDHA XHAE NASRULL-LLAHI WEL-FET-H 2. WE RE’EJTEN-NASE JED-HULUNE FI DINIL-LAHI ‘EFWAXHA 3. FE SEBBIH BI HAMDI RABBIKE WESTEGFIRH INNEHU KANE TEWWABA 1. Kur erdhi ndihma e All-llahut dhe ēlirimi (ngadhėnjimi), 2. Dhe i pe njerėzit qė po hyjnė turma-turma nė fenė e All-llahut. 3. Ti, pra, lartėsoje Zotin tėnd duke falėnderuar dhe kėrko nga Ai falje. Ai vėrtet pranon shumė pendimin, ėshtė mėshirues i madh. 111. MESED 1. TEBBET JEDA EBI LEHEBIN WE TEBB 2. MA ‘AGNA ‘ANHU MALUHU WE MA KESEB 3. SEJASLA NAREN DHATE LEHEB 4. WEMRE ETUHU HAMMALETEL-HATAB 5. FI XHIDIHA HABLUN MIN MESED 1. Qoftė i shkatėrruar Ebi Lehebi, e ai mė ėshtė shkatėrruar! 2. Atij nuk i bėri dobi pasuria e vet, as ajo ēka fitoi! 3. Ai do tė hyjė nė njė zjarr tė ndezur flakė. 4. E edhe gruaja e tij, ajo qė barti dru (ferra), 5. E nė qafėn e saj ajo ka njė litar tė pėrdredhur. 112. IHLAS 1. KUL HUWALL-LLAHU ‘EHAD 2. ALL-LLAHUS-SAMED 3. LEM JELID WE LEM JULED 4. WE LEM JEKUN L-LEHU KUFUEN EHAD 1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė! 2. All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė. 3. As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur. 4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė. 113. FELEK 1. KUL E’UDHU BIRABBIL-FELEK 2. MIN SHERRI MA HALEK 3. WE MIN SHERRI GASIKIN ‘IDHA WEKAB 4. WE MIN SHERRIN-NEFFATHATI FIL-’UKAD 5. WE MIN SHERRI HASIDIN ‘IDHA HASED 1. Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit, 2. Prej dėmit tė ēdo krijese qė Ai e krijoi. 3. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht. 4. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja. 5. Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron. 114. NAS 1. KUL E’UDHU BIRABBIN-NAS 2. MELIKIN-NAS 3. ILAHIN-NAS 4. MIN SHERRIL-WESWASIL-HANNAS 5. EL-LEDHI JUWESWISU FI SUDURIN-NAS 6. MINEL-XHINNETI WEN-NAS 1. Thuaj: "Mbėshtetem (mbrohem) me Zotin e njerėzve! 2. Sunduesin e njerėzve, 3. Tė adhuruarin e njerėzve, 4. Prej tė keqes sė cytėsit qė fshihet. 5. I cili bėn cytje nė zemrat e njerėzve, 6. Qoftė ai (cytėsi) nga xhinėt ose nga njerėzit".
 
   
 
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=