info-shqip.tk
  Fjal te qmueshme
 
Ai qe di me se shumti flet me se paku. Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. C' ke bere do te ta bejne. Dardha bie nen dardhe. Dardha e ka bishtin mbrapa. Dielli duket qe ne sabah(mengjes). Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit. Edhe bari i njome digjet neper te thate. Fashati qe duket, s do kallauz. Floke gjate mendje shkurter. Fjalet jane gra, veprat burra. Gruaja fut shejtanin ne shishe. Gjella me kripe dhe kripa me karar. Gjuha, vete ku dhemb dhembi. Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. Gjithe gishtat dhembin njesoj. I zoti e nxjerr gomarin nga balta. I talluri, te tall. Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. Kali i botes te le ne udhe, (rruge). Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. Kur s' ke koke, ke kembe. Koka ben koka peson. Kush te do te shan. Kush mungon, bluan. Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. Mat shtate here, e pri njehre. Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot. Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. Me nje lule.., s' vjen beari. Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. Mollen e mire, e ha derri. Mos u mundo te nxjerresh dhjame nga pleshti. Mos shiko gunen, po shiko punen. Mos hiq petullat me duart e tjeterit. Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. Nuk ngopet ariu me miza. Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. Nje gur s mban mur. Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. Peshku ne det, tigani ne zjarr. Peshku i madh e ha te voglin. Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. Pi rakine, mos pi mente. Pune shume, e fjale pak. Punen e sotme mos e ler per neser. Qeni qe leh shume, nuk te ha. Qeifi ha dhe kumbulla te tharta. Rrushi shih rrushin, dhe piqu. Rri shtrember e fol drejt. S' behen petullat me uje. S' bie rrufeja ne ... (lavaman). Shtri kembet, aq sa ke jorganin. S'mbahet shtepia me mjell hua. S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli) Te gjithe derrat nje fytyre kane. Te bente c do mize mjalte... haja dhe une. Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron. Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund. Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar. Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje. Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife. Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij. Aty ku nuk mer bija, e mer vija. Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece. Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit. Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c'mall eshte. Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne xhep. Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi) Burri eshte cadra e gruas. Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise. Dashuria per rinine, si qumesht per femine. Dashuria e tepert del hidherim. Dielli eshte jorgani i te varfrit. Di te vjedhe ai qe di te fshehe. Nuk te ben duhani burre. Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket. Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena. E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale. E shara eshte arma e te dobetit. Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.*** Faji eshte jetim. Fati ndihmon te guximshmit. Femije shume - grushta shume. Femija punetor mallin e ve vete, femija dembel humb edhe mallin e babes. Fjala e djalit - pushka ballit. Fjalen, sa e ke ne goje, e ke robin tend, kur te del nga goja, behesh rob i saj. Fjala eshte si bleta qe ka edhe mjaltin edhe thumbin. Fukarallek - maskarallek. Fukaralleku prek ne burreri dhe ne nder. Gazi dhe helmi jane vellezer. Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket. Hakmarrja gezon vetem shpirtkeqinjte. Here me hiri her me pahiri, disa here gabon edhe i miri. Heshtja eshte flori, fjala - argjend. Heshtja eshte e hidhur, por frytin e ka te embel. Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur gjithcka. I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire. I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe. I zgjuari nuk kerkon kryevend, nuk ha me teper se duhet dhe trurit nuk i ngarkon me shume se mban. Kanun me baben nuk ka. Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage. Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave. Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria. Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini. Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise. Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla. Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja. Kuri ben nder te keqit, ndez qiri ne shtepi te dreqit. Kur varferia hyn nga dera, dashuria del nga dritarja. Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve. Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar. Kush ka te kaluar ka edhe te ardhme. Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet. Lufta provon trimin, zemerimi te diturin dhe fatkeqesia shokun. Mendja e te zgjuarit budallait nuk i duhet gje. Mendja e madhe te pret fatin. Po ta dije djali sa e do baba, cmendet. Me njeriun tend duhet te kesh nje koder ne mes. Mesuesi me i mire eshte pervoja. Me mire gjethen e ferres, se gjellen e vjehrres. Me veshtire eshte te mbash dy gra se dy shtete. Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke. Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe. Mik i mire eshte ai, qe te mban vajzen e keqe. Njeriu rron me shprese dhe me harrese. Njeriu ne lufte pa pushke, ne lume pa krahe, dhe ne gjykate pa goje; s'ka cfare ben. Njeriu meson te flase shume shpejt, ndersa te heshte shume vone. Njeriu ne jete provon me shume hidherime sesa gezime. Njeriu sa me shume varrit i afrohet, aq me shume fisnikerohet. Njeriu mesohet usta ne shtepi te vet. Paraja e bardhe per dite te zeze. Parate e pensionit jane paradhenie e vdekjes. Pasuria dhe pozita jane mysafire te perkohshem. Pasuria nuk eshte lumturia. Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi. *** Patriotizmi tregon vleren e njeriut.*** Prej gruas te ndare dhe prej mallit te vjeter, duhet te heqesh dore. Politikani urdherohet nga koka dhe jo nga zemra. Pushka te ben trim, paraja mendjemadh. Qeni qe rri gjate ne hekura, nuk njeh as te zotin. Qejfi i hasmit eshte kur te sheh me fytyre te parruar dhe kepuce te pallustruara. Qesh me mire kush qesh i fundit. S'ka njeri pa nje te keqe. Shpifja eshte si thengjilli, qe, dhe kur nuk djeg, nxin. Te rinjte dine gjithcka, te vjetrit dyshojne ne gjithcka. Thinjat jane privilegj i te zgjuarve. Vendin e huaj fort ta levdosh e kembet mos ta kerkofshin. Zoti ka thene, ne qofte se do te dish se cilin kam denuar, shih se ia kam lene nje gje mangut. Zanati i spiunit eshte te shese sekretet e miqve. Zanati i servilit eshte te sjell fitim, por ditet i ka te numeruara. Agait i pjell edhe kau, jo vetem lopa Ai qe behet i urte si delja, e hane ujqet Ai qe cdo dite ka nje deshire tjeter, asnjehere nuk arrin ta plotesoje deshiren e tij Ai qe di te vjedhe, di edhe te fshije gjurmet Ai qe din me kuvene, e hijeshon nejen ne ate ven Ai qe don me u ba zengin, niset me se pari me vjedhe Ai qe eshte i pasur, jep nga teprica, ai qe nuk eshte i pasur jep nga zemra Ai qe eshte ne fuqi behet se din cdo gje Ai qe han huder nuk e ndien eren e vet, por ia ndijne te tjeret Ai qe i mbeshtetet pemes se madhe, gjen hije gjithmone Ai qe ka frike edhe kur ka te drejte, nuk fiton Ai qe ka, don edhe ma Ai qe me indiference i shikon vuajtjet e te tjereve eshte sadist Ai qe kercenohet, rralehere hakmirret Ai qe ngutet, cdohere vonohet Ai qe premton shume, ben pak Ai qe s'bindet, nuk din te komandoje Ai qe nuk e don babane dhe nenen, ai nuk e don askend Ai qe s'durohet si njeri, s'durohet as si shok, as si kolege, as si bashkepunetor e as si fqi Ai qe nuk degjon miskojen, se degjon as tupanin Ai qe s'punon si burre, rrin e qan si grua Ai qe shpejt dashurohet, shpejt deshprohet Ai qe shume flet, gje ne drite nuk cet Ai qe ta ban rrafsh, ka qef me t'dale koder Ai qe ta don te miren, te flet, ai qe s'ta don, vetem te shikon Ai qe thote une jam une, ai hup gjithkun Ai qe vjedh nje veze, vjedh edhe nje buall Ajo qe s'arrihet, duket me e embel Ajo qe s'te pelqen ty te ta bejne, mos ua bej te tjereve Amerika te jep nje thele dhe te merr nje pele Ata qe kerkojne gjithnje te kene te drejte, gati asnjehere nuk kane te drejte Ara me vica s'lavrohet Ariu nuk rron duke lepire shputat Armiku i vjeter kurre ste behet mik i mire Armiku, kur mori penden ne dore, si deshi shkroi Armikut mos ia trego te verteten Armiqte e shumices se njerezve jane ata qe nuk u japin gje atyre As hasmin mos e pafsh pa pune As me miq e as me anmiq, gojen mos e felliq As uje mos pi ne krua te pushtetit Ashtu qofte e sherr mos qofte Asnje shtepi nuk te kenaq si e jotja Ate dere qe s'e cel celesi, e cel paraja Ate pune qe s'e ben dot vete, mos kerko t'i gjesh te mete Ate qe nuk e don thuaji: Te pafsha pa pune Atje ku fle uji, eshte me i thelle Atje ku thone se ka dredheza me shume, merre shporten e vogel Babai qe len djalin e mire pas, nuk vdes Babane e mire nderoje, babane e keq duroje Bajrami i vogel s'falet para t'madhit Barren e kalit mos ia ngarko gomarit Bashkii ben fuqine, ndasia ligeshtine Bej gosti, qe te provosh mikun Bej shyqyr te paktes, qe te vije e shumta Beje si ta besh, pa e bere mos e lesh Beji nder qenit, qe ai te kafshoje kemben Beni si them une, mos beni si bej une Bertiti te bijes, qe te degjoje nusja Bejleret rralle lindshin, e shpesh vdekshin Besnik behu, e bese mos zin Beu nuk i la bujkut as vend per ne varr Bie guri mbi vorbe, e mjera vorbe; bie vorba mbi gure, po e mjera vorbe Bie nje fjale e nxjerr nje mije te tjera Bylbyli njihet ne kenge, njeriu ne pune Bima e keqe rritet kudo Bisha me e rrepte eshte kur t'i sulmohen klyshte Bisha terbohet keq kur e sheh se i vjen fundi Bleta din si behet mjalta Borxhi i harruar, vjen ne dite te shternguar Bota eshte helm e mjalte e perzier Brengat jane armiqte e jetes Budallen mos e vet se t'kallxon vet Buka ne bark, forca ne shtat Buka s'ka turp Buka te mban fytyren, yndyra te shkelqen fytyren Buke e kripe e zemer Buke e qepe dhe shendet Buka prej qielli s'vjen Bukuria dhe pasuria s'jane pergjithmine Bukuria dhe mencuria nuk shkojne bashke Bukuria e gruas duket ne mengjes Bukuria nje dite, veprat nje jete Bukuria te habite, bukuria te korite Burgu eshte varr per se gjalli Burgu e ka deren e madhe per te hy, por te vogel per te dale Burgu per burra eshte Burrat besojne se bota eshte e krijuar vetem per ta Burre i mire ne sofer te huaj mos u ben Burri lidhet per fjalet, kau per brinjte Burri me dy gra, kemishen pa la Burri ne shtepi, si kercu i zi Burri nje here ka lindur, nje here edhe do te vdese Burri per gruan eshte si catia per shtepine Burri s'matet me pellembe por me zemer Burri te mbyte ose ta fale, i ligu as te myte as ta fale Butesia mund te fitoje gjithcka, pervec pasurise Buza me gaz shendeti pa mase Ca nga ca vici behet ka Cjapi me brire i prin kopese Copen e madhe daje, fjalen e madhe perbije Ceshte nje dite, s'eshte perdite C'ha goja, tregon boja C'kane bere te paret, i paguajne te pasmit C'te mbjellesh do te korresh Cdo e perpjete ka nje tatepjete Cdo fillim ka edhe mbarim Cdo gje ne vend te vet, cdo pune ne kohe te vet Cdo mesim e ke fitim Cdo pesim eshte mesim Cfare gatuan ate do te hash Cka ban baba, e hjek i biri Cka ben i keqi, s'ben as dreqi C'ke ne shtepi, tregon femija, c'ke ne shpirt tregon rakija Cka mos te duash per vete, mos ia qit vellait Cka ndjen zemra, atje te shkon mendja Cka s'ngop syrin, s'ngop as barkun Cka te bahet n'kojshi, prite edhe ne shtepi Cka ta ben goja s'ta ben armiku Cka te hedhesh ne det, e gjen ne krip Ckull dhembin, te te shendoshet koka C'mund te beje nje kale me nje karroce te shkaterruar? Con nje kashte e te dalin gjashte Corba e lire t'i djeg buzet E ben mizen bulle, qimen tra E di luga cka ka vegshi E do shiun, por ne aren e vet E drejta ka rrugen e gjate, por vjen E dua nipin se do te me marre hakun me t'im bire E gjuan gurin dhe e fsheh doren E keqja s'harrohet, e keqja po E keqja s'ka fund E keqja vjen me kembet e kalit dhe ike me kembet e breshkes E keqja vjen shpesh nga ata qe jane shume te uritur so shume te ngopur E lehte eshte barra ne shpine te huaj E liga vjen nga s'e pandeh E lire eshte kripa ne Durres, po e ngre qiraja udhes E mira duhet kerkuar, e keqja vjen pa kerkuar E mira e hallkut e e zeza e vetes E mira e ka te miren, e keqja e ka te keqen E mira te larteson, e keqja te turperon E ngrena e lige te sjell dergjen, e dergja te sjellvdekjen E sotmja e qesh te djeshmen E thena dhe e bera jane shume larg E treta ? e verteta E verteta e vertete, por ne kohe e vend te vet E verteta s'i pelqen gjithkujt Ec e bridh ngado, por shtepine mos e harro Edhe ai qe u martua edhe ai qe s'u martua, te dy pishman u bene Edhe atij qe ka dije mbi te gjithe, i duhet te mesoje Edhe durimi ka nje kufi Edhe i fikun edhe i koritun Edhe kau ka gjuhe te madhe, por s'flet dot Edhe macen kur ta ngacmosh, te grithe Edeh pula qorre, gjen ndonje kokerr Edhe shakaja e ka kohen dhe vendin e vet Edhe syte te t'i nxjerr evladi, prap e don Edhe te jesh i bardhe si bora, nuk i shpeton gojes se keqe Eja, baba, te te tregoj arat Emri i mire fitohet me shume pune te mira dhe humbet me nje te lige Eshte e dyshimte ndershmeria e atij qe thote se s'ka njeri te ndershem ne bote Eshte zotesi e madhe te dish si duhet trajtuar te mundurit. Kur dashuria don te flase, mendja duhet te hesht. Gjuha e dashurise eshte te syte. Dashuria ne sy lind, ne sy jeton ne sy vdes. Dashuria qe u shua nuk ishte dashuri. Eshte kenaqesi e madhe te dashurosh, edhe pse nuk ndihesh i dashuruar. Dashuria eshte nje e mencur nder te cmendurit, nje helm qe te sheron nje embelsire qe te helmon. Dashuria, kolli dhe kruarja kurre nuk mund te fshihen. Dashuria eshte ujvare e pashtershme me emrin Femer. Dashuria ofrohet si buka, si uji, si liria... Dashuria kerkohet si ajri, si zjarri, si shpetimi... Ata qe vdesin duke dashuruar jane deshmore. Njeriu eshte i humbur nese nuk e gjen veten ne dashuri. Dashuria e vertete eshte dhurate fatale, pa parashikime dhe pa litime. Pse flet per dashurine sikur tregon perralle?A mund te tregohet muzika me fjale? Kur duam dike per virtytet e tij, nuk eshte dicka e vecante, por kur fillojme ta duam per mangesite, atehere kjo eshte dashuri! Dashuria s'ka peshe,pervec kesaj:Te duash edhe me shume. Dashuria e pare ecen si gaforrja. Dashuria e rreme, eshte me e keqe se urrejtja. Kam lexuar diku se dashuria eshte kapitulli i pare ne librin e madh te mosmirenjohjes. Ngrije uren e dashurise deri ne diell, vetem ajo, vetem ajo na lidh me njerezit. Te kerkojsh me arsye rrugen tek dashuria, eshte njesoj si ta kerkosh diellin me qiri. Dashuria eshte i vetmi pasion qe nuk duron as te kaluaren as te ardhmen. Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe zhdervjelltesine. Dashurine e paster si loti, mos ia fal cdo idioti. Dashuria e ngre personin prej nje vetedije te ngushte dhe e ben moter me te gjitha vuajtjet e njerezimit. Dashuria e zjarrte eshte si fantazmat, te gjithe flasin per te, 'e askush se ka pare. Dashuria e kote eshte denim nga denimet me te medhaja. Dashuria eshte flaster qe vendoset ne plagen e jetes. Dashuria eshte ngacmim i shoqeruar me idene e nje te jashtme. Xhelozia dhe dashuria shkojne dore per dore, dhe se bashku sjellin dhimbje. Dashuria e sundon mbreterine e saj pa shpate!. Dashuria lind te zemra e njeriut njelloj si lind lulja ne balte, por s'i merr as ere e as ngjyre, se s'ka. Ne fund edhe ajo vyshket si lulja. Tragjedia me e madhe e jetes nuk eshte se njerezit vdesin, por se pushojn se dashuruari. Dashuria? Ne fillim fjal te medha, pastaj fjale te pakta e ne fund fjale te shumta. Te dashurosh do te thot te duash nje tjeter me shume se veten. Dashuria asnjeher nuk lind ne shpirtin e prishur Te dua sepse me dhe dashurine, e dua dashurine sepse ma dhe ti. Dashuria platonike eshte vullkan pa erupcion. Shumices se njerezve u duhet me shume dashuri sesa e meritojne. Dashuro te tjeret nese do te te dashurojne. Ai u martua me te sepse e dashuroi , Ajo u e dashuroi ate sepse u martua. Neqoftese miqesia nuk permban dashuri, dashuria permban miqesi. Dashuria eshte e amshuar derisa zgjat. Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte nga fundi flasin per te kaluaren. Nga te gjithe pasionet dashuria eshte me e fuqishmja, ajo ne te njejten kohe sulmon Zemren Koken dhe Vetedijen . Koha eshte jashtzakonisht e bukur, kur ben dashuri. Nuk i ngjan me asnjeres qe kur te dua. Asnje dashuri nuk eshte e sinqerte,pervecse dashuria per ushqimin. Nuk mund te kete nje zhgenjim te thelle kur nuk ka nje dashuri te thelle. Dashuri e paster eshte ajo qe nuk pergjigjet. Dashuria ben te kaloje kohen,koha ben te kaloje dashurine. Dashuria eshte si fati,nuk i pelqen qe ta ndjekesh. Nje nate dashurie eshte nje liber i lexuar. Ndersa une do te harroj vetem atehere kur i njejti piktor te pikturoje zhurmen e midhjeve ne fund te oqeanit Paqesor o zemra ime.
 

 
   
 
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=