info-shqip.tk
  Si te baj backup dhe te rikthej ne nje host te ri!
 

Ne kete mesim do tju tregoj se si te rikthejm databazen ne nje forum (nese duam me kthye forumin mbrapa apo dicka ashtu)
Me se pari hyjm ne myphpadmin:Masandej do te jet dikun ne faqen qe hapet kjo dhe ja bejm keshtu...ateher me poshte ...Dhe klikojm ok dhe presim deri ta te shkarkohet db....

Tash kemi kryer vetem procesin e backupit dmth kemi marr vetem backupin e forumit... tash do te marrim se keni forumin me script vbulletin....
Me se pari e nkarkojm vbulletin ( te njejtin verzion qe ke pas ne backup ) me krejt theme dhe addons qe jan ken ne FTP i uplodon edhe aty.... edhe fshijm folderin install sepse nuk duam te instlojm ne menyr automatike por duhet krejt manualisht per te rikthyer krej si ka qene....

Tani masi keni krye keto qe tash (uplodimin e file-ve si kan kene ne host te vjeter) ka nisim me uplodimin e mysql databazes....

Hyjm ne myphpadmin perseri.... tani klikoni ne kete inkon qe e kam rrethuar me ngyre te kuqe...kur te klikoni aty duhet te ju hapet nje dritare e re.... Kujdes!!! Shikoni tani ketu si eshte ne fotografin e me parshme (Max: 2,048KB) kjo do te thot se db tuaj duhet ta ndani ne 2MB dmth nese eshte databaza 80MB duhet me da ne 40 file-a edhe duhet pak me dit gjuhen mysql nese ka naj error me permirsua por ska nevoj me dit perfekt 

Tani uplodojm dosjet 1 nga 1 deri sa ti kompletojm krejt....

Tani hyjm ne FTP marrim /include/config.php edhe e editojm i vendosim te dhenat e mysql serverit te ri 
psh:

Kodi:
$hostname="localhost"; $username="ast"; $password="your_password"; $dbname="ast-crew"; $usertable="your_tablename"; $yourfield = "your_field";

 

 

 
   
 
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=