info-shqip.tk
  diqka per haxhin
 

Shume njerez gabojne rende (Allahu e di me se miri) kur thone:"He se do te shkoj ne haxh dhe atje do te pendohem tamam, atje do te bej teube te plote". Jo, kjo eshte shume gabim. Pregatitja per haxh fillon shume kohe me perpara. Se pari duhet te mesosh rregullat se c'fare duhet te besh, c'fare nuk duhet te besh. C'fare duhet te kesh kujdes. Eshte mire te lexohet jeta e profetit as , jeta e sahabeve, jeta e brezave te pare dhe te merren shembull ne adhurim. Nuk ka shembull me te mire sesa ata. Po te shikojme jeten e tyre do te mahnitemi me menyren se si e kane pase ardhuruar Allahun xh.sh. do te behet edhe nxitje qe ato 5-6 dite ne haxh te shfrytezohen sa me mire. 


Kjo eshte keshille per te gjithe ata qe nuk duan ta humbin haxhin kot, keshille per ata qe duan te marrin me te miren prej tij, keshille per ata qe duan te marrin cdo gje qe Allahu xh.sh. mund tju jape ne nje udhetim te tille. 

Eshte si puna e nje personi qe do te beje nje maratone. Para se te shkoje ne maratone fillon qe muaj perpara te pregatitet. Nqs del dikush dhe thote se do te filloje pregatitjen diten kur do te behet maratona te gjithe do te qeshin. 

Epo keshtu eshte edhe pregatitja per muajin e Ramazanit, per 10 netet e fundit te Ramazanit, per dhjete ditet e para te muajit te Kurban Bajramit, per haxhin. 
 
   
 
=> Do you also want a homepage for free? Then click here! <=